Tweet |
Kartal Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü tarafından organize edilen festivalin ana temasını kadın, kadın sorunları, kadının her türlü halini içeren durumlar oluşturuyor.
Kadın temalı şiirleriyle, her dilden, cinsten, dinden, ırktan ve milletten şair bu etkinliğe katılacak.
Bu yıl festivalin organizasyon komitesinde; Hilal Karahan, Emel Koşar, Dilruba Nuray Erenler ve Ayça Erdura yer alırken;
Danışma kurulunda Zeynep Altıok Akatlı, Nesteren Davutoğlu, Arzu Çerkezoğlu, W. B. Bayrıl; teknik yardım ekibinde Mengü Bahadır Bayrıl, Hatice Kumalar bulunuyor.
Dünyanın Şairleri Uluslararası FeminİSTANBUL Kadın Şiiri Festivali’ne Geliyor
Festival, dünyanın her yerinden gelen şairleri ağırlamaya devam ediyor. ABD, Peru, Küba, Şili, Bolivya, İran, tüm Arap ülkeleri, tüm Avrupa ülkeleri, Malezya, Hindistan ve daha birçok ülkeden gelen şairler, kendi ülkelerindeki kadınların sorunlarını şiirle dile getirecek, birlikte çözüm üretmeye çalışacak ve ulusal kıyafetleriyle şiir okuyacak.
Ödül Töreni Bülent Ecevit Kültür Merkezi’nde
Bu yıl açılış seremonisi, 6 Ekim 2023 Cuma günü, 18.00’de Bülent Ecevit Kültür Merkezi’nde gerçekleşecek. Programda her yıl geleneksel olarak verilen FeminİSTANBUL Onur Ödülü felsefeye ve insan haklarına katkısından dolayı bu yıl Prof. İoanna Kuçuradi’ye ve Gaziantep’teki depremde üstün cesaretinden dolayı Hemşire Şeyma Alakuş’a takdim edilecek.
Türk ve yabancı şairlerin şiir okuyacağı programda AGON Dans Gösterisi ve Sanat Akademisi öğretmenlerinden dinletiler yer alacak. Ödül töreni son yılların en beğenilen kadın müzik grubu Samida’nın konseriyle sona erecek.
Şiirin Meydan Okumaları
Festivalin ikinci programı, 7 Ekim 2023 Cumartesi günü, saat 14.00’te Neyzen Tevfik Meydanı’nda gerçekleşecek. Açık havada gerçekleşecek Türk ve yabancı şairlerden şiir dinletisine, Cevat Hikmet Erdem gitar ve vokaliyle eşlik edecek.
2023 FeminİSTANBUL Şairleri
Festivalin yabancı şair konukları: Ali All-shalah (Irak), Asma Mohammad Alhaj (Filistin-Ürdün), Cornella Monikowsky (Almanya), Donya Mirzaei (İran), Eka Mekerishvili (Gürcistan), Galvarino Orellana (Şili), Gino Leineweber (Almanya), Fatima Chbibane (Fas), Hale Zare Neirizi (İran), Malak Mustafa (Suriye-İngiltere), Marina Čapalija (Sırbistan), Muniam Alfaker (Irak), Rana Zare (İran).
Festivalin ev sahibi şairleri: Ali Günvar, Ali Hikmet Yavuz, Ali Mustafa, Aliye Özlü, Arife Kalender (video ile), Arzu Karadağ, Aslıhan Tüylüoğlu, Ata Yiğiz, Ayça Erdura, Aydan Yalçın, Bedros Dağlıyan, Cihan Oğuz, Deniz Ayfer Tüzün, Dilek Ermiş, Dilek İşcen Akışık, Dilek Özkan, Dilruba Nuray Erenler, Emel Koşar, Erkan Kara, Ertuğrul Özaydın, Esra Özlem Dökmen, Eşref Yılmaz, Ezgi Deniz Güneş, Fatma Aras, Fatma Hatun Esen, Funda Öner Şendil, Figen Tan, Gökhan Aslan, Gülçin Sahilli, Gülsüm Cengiz (video ile), Haşim Hüsrevşahi, Hilal Karahan, Hüseyin Alemdar, İkbal Kaynar, İsmail Biçer, İsmail Cem Doğru, İsmet Yalçın, Kadriye Cesur, Kemal Aslan, Leyla Şahin, Melahat Babalık, Mualla Alpaydın, Muhsine Arda, Mustafa Köz, Nalan Çelik, Niyazi Yaşar, Nur Saka, Nuray Gök Aksamaz, Nükhet Eren, Okan Yılmaz, Olcay Kasımoğlu, Oya Gündüz Aksu, Oya Uysal, Özgür Zeybek, Pelin Batu, Salih Zeki Tombak, Sema Güler, Serap Aslı Araklı, Seval Arslan, Seval Candar Karadeniz, Sezai Sarıoğlu, Süreyya Akçay, Şaban Akbaba, Şükran Aydın, Tarık Günersel (video ile), Taner Sezgin, Tevfik Turan, Turgay Kantürk, Volkan Hacıoğlu, W. B. Bayrıl.
Takım | O | G | M | B | A | Y | P | AV | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Galatasaray | 35 | 27 | 4 | 4 | 80 | 27 | 85 | +53 |
2 | Fenerbahçe | 35 | 24 | 6 | 5 | 84 | 42 | 77 | +42 |
3 | Beşiktaş | 35 | 23 | 4 | 8 | 74 | 33 | 77 | +41 |
4 | Adana Demirspor | 35 | 19 | 7 | 9 | 74 | 44 | 66 | +30 |
5 | Başakşehir FK | 35 | 17 | 10 | 8 | 51 | 36 | 59 | +15 |
6 | Trabzonspor | 35 | 17 | 12 | 6 | 63 | 51 | 57 | +12 |
7 | Konyaspor | 35 | 12 | 9 | 14 | 46 | 38 | 50 | +8 |
8 | Fatih Karagümrük | 35 | 12 | 11 | 12 | 72 | 63 | 48 | +9 |
9 | Kayserispor | 35 | 15 | 16 | 4 | 54 | 60 | 46 | -6 |
10 | Kasımpaşa | 35 | 12 | 16 | 7 | 45 | 57 | 43 | -12 |
11 | MKE Ankaragücü | 35 | 12 | 17 | 6 | 42 | 51 | 42 | -9 |
12 | Antalyaspor | 35 | 11 | 16 | 8 | 46 | 53 | 41 | -7 |
13 | Alanyaspor | 36 | 11 | 17 | 8 | 54 | 70 | 41 | -16 |
14 | Sivasspor | 35 | 11 | 17 | 7 | 45 | 53 | 40 | -8 |
15 | İstanbulspor | 35 | 11 | 19 | 5 | 43 | 63 | 38 | -20 |
16 | Giresunspor | 35 | 9 | 16 | 10 | 40 | 60 | 37 | -20 |
17 | Ümraniyespor | 35 | 7 | 19 | 9 | 47 | 60 | 30 | -13 |
18 | Gaziantep FK | 35 | 6 | 22 | 7 | 31 | 69 | 25 | -38 |
19 | Hatayspor | 35 | 6 | 24 | 5 | 19 | 80 | 23 | -61 |
Takım | O | G | M | B | A | Y | P | AV | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Samsunspor | 36 | 23 | 4 | 9 | 70 | 26 | 78 | +44 |
2 | Çaykur Rizespor | 36 | 18 | 4 | 14 | 64 | 35 | 68 | +29 |
3 | Pendikspor | 36 | 19 | 7 | 10 | 65 | 36 | 67 | +29 |
4 | Bodrumspor | 36 | 18 | 10 | 8 | 55 | 34 | 62 | +21 |
5 | Sakaryaspor | 36 | 20 | 14 | 2 | 59 | 47 | 62 | +12 |
6 | Eyüpspor | 36 | 18 | 10 | 8 | 40 | 30 | 62 | +10 |
7 | Göztepe | 36 | 17 | 9 | 10 | 45 | 28 | 60 | +17 |
8 | Manisa FK | 36 | 15 | 10 | 11 | 53 | 47 | 56 | +6 |
9 | Keçiörengücü | 36 | 16 | 12 | 8 | 59 | 47 | 56 | +12 |
10 | Bandırmaspor | 36 | 15 | 11 | 10 | 55 | 58 | 55 | -3 |
11 | Boluspor | 36 | 14 | 12 | 10 | 44 | 46 | 52 | -2 |
12 | Altay | 36 | 11 | 14 | 11 | 45 | 45 | 41 | 0 |
13 | Erzurumspor FK | 36 | 11 | 16 | 9 | 43 | 48 | 39 | -5 |
14 | Tuzlaspor | 36 | 11 | 20 | 5 | 42 | 52 | 38 | -10 |
15 | Gençlerbirliği | 36 | 10 | 18 | 8 | 46 | 55 | 38 | -9 |
16 | Altınordu | 36 | 9 | 19 | 8 | 41 | 57 | 35 | -16 |
17 | Adanaspor | 36 | 6 | 23 | 7 | 32 | 76 | 25 | -44 |
18 | Denizlispor | 36 | 7 | 24 | 5 | 35 | 67 | 23 | -32 |
19 | Yeni Malatyaspor | 36 | 4 | 25 | 7 | 22 | 81 | 16 | -59 |
Takım | O | G | M | B | A | Y | P | AV | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Kocaelispor | 38 | 25 | 4 | 9 | 73 | 28 | 84 | +45 |
2 | Bucaspor 1928 | 38 | 24 | 5 | 9 | 63 | 22 | 81 | +41 |
3 | İskenderunspor A.Ş. | 38 | 23 | 7 | 8 | 65 | 31 | 77 | +34 |
4 | 1461 Trabzon FK | 38 | 22 | 8 | 8 | 62 | 27 | 74 | +35 |
5 | Van Spor FK | 38 | 21 | 6 | 11 | 58 | 27 | 74 | +31 |
6 | Ankara Demirspor | 38 | 20 | 7 | 11 | 65 | 32 | 71 | +33 |
7 | Karacabey Belediye Spor | 38 | 19 | 8 | 11 | 55 | 31 | 68 | +24 |
8 | Fethiyespor | 38 | 16 | 15 | 7 | 59 | 51 | 55 | +8 |
9 | Zonguldak Kömürspor | 38 | 15 | 15 | 8 | 45 | 50 | 53 | -5 |
10 | Serik Belediyespor | 38 | 14 | 13 | 11 | 54 | 43 | 50 | +11 |
11 | Kırşehir FSK | 38 | 12 | 14 | 12 | 49 | 54 | 48 | -5 |
12 | Kırklarelispor | 38 | 10 | 12 | 16 | 38 | 35 | 46 | +3 |
13 | Etimesgut Belediyespor | 38 | 11 | 15 | 12 | 43 | 51 | 45 | -8 |
14 | Kastamonuspor | 38 | 11 | 17 | 10 | 41 | 47 | 43 | -6 |
15 | Sarıyer | 38 | 10 | 16 | 12 | 46 | 57 | 42 | -11 |
16 | Uşak Spor | 38 | 8 | 21 | 9 | 37 | 64 | 33 | -27 |
17 | Balıkesirspor | 38 | 6 | 22 | 10 | 32 | 76 | 25 | -44 |
18 | Pazarspor | 38 | 4 | 23 | 11 | 29 | 79 | 23 | -50 |
19 | Adıyaman FK | 37 | 5 | 24 | 8 | 22 | 70 | 23 | -48 |
20 | Diyarbekir Spor | 37 | 2 | 26 | 9 | 18 | 79 | 15 | -61 |
Takım | O | G | M | B | A | Y | P | AV | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Yeni Mersin İY | 34 | 19 | 4 | 11 | 49 | 21 | 68 | +28 |
2 | Belediye Derincespor | 34 | 18 | 4 | 12 | 51 | 24 | 66 | +27 |
3 | Belediye Kütahyaspor | 34 | 18 | 5 | 11 | 52 | 34 | 65 | +18 |
4 | 52 Orduspor FK | 34 | 19 | 8 | 7 | 54 | 34 | 64 | +20 |
5 | Nevşehir Belediyespor | 34 | 16 | 8 | 10 | 52 | 40 | 58 | +12 |
6 | Karaköprü Belediyespor | 34 | 16 | 10 | 8 | 44 | 32 | 56 | +12 |
7 | Karşıyaka | 34 | 15 | 10 | 9 | 44 | 28 | 54 | +16 |
8 | Çatalcaspor | 34 | 11 | 12 | 11 | 40 | 39 | 44 | +1 |
9 | Amasyaspor Futbol Kulübü | 34 | 11 | 12 | 11 | 33 | 36 | 44 | -3 |
10 | Elazığspor | 34 | 12 | 16 | 6 | 44 | 53 | 42 | -9 |
11 | 1922 Konyaspor | 34 | 11 | 15 | 8 | 42 | 47 | 41 | -5 |
12 | Hacettepe 1945 | 34 | 9 | 16 | 9 | 41 | 50 | 36 | -9 |
13 | Ağrı 1970 Spor | 34 | 8 | 14 | 12 | 23 | 39 | 36 | -16 |
14 | Edirnespor | 34 | 10 | 19 | 5 | 35 | 45 | 35 | -10 |
15 | 1954 Kelkit Bld.Spor | 34 | 7 | 13 | 14 | 25 | 35 | 35 | -10 |
16 | Yomraspor | 34 | 7 | 14 | 13 | 36 | 42 | 34 | -6 |
17 | Eskişehirspor | 34 | 6 | 20 | 8 | 39 | 69 | 26 | -30 |
18 | Şile Yıldızspor | 34 | 5 | 18 | 11 | 29 | 65 | 26 | -36 |
Tarih | Ev Sahibi | Sonuç | Konuk Takım |
---|---|---|---|
06/06/2023 | Fatih Karagümrük | vs | Kasımpaşa |
06/06/2023 | Sivasspor | vs | Kayserispor |
06/06/2023 | Başakşehir FK | vs | Trabzonspor |
07/06/2023 | Beşiktaş | vs | Konyaspor |
07/06/2023 | Giresunspor | vs | Antalyaspor |
07/06/2023 | İstanbulspor | vs | Ümraniyespor |
07/06/2023 | MKE Ankaragücü | vs | Adana Demirspor |
03/06/2023 | Ümraniyespor | 0 - 1 | Giresunspor |
03/06/2023 | Konyaspor | 1 - 1 | Fatih Karagümrük |
Tarih | Ev Sahibi | Sonuç | Konuk Takım |
---|---|---|---|
21/05/2023 | Manisa FK | 1 - 5 | Pendikspor |
21/05/2023 | Çaykur Rizespor | 0 - 0 | Altınordu |
21/05/2023 | Bodrumspor | 1 - 1 | Göztepe |
Hük. | Adanaspor | 0 - 3 | Samsunspor |
Hük. | Yeni Malatyaspor | 0 - 3 | Denizlispor |
21/05/2023 | Bandırmaspor | 1 - 1 | Gençlerbirliği |
21/05/2023 | Eyüpspor | 2 - 1 | Keçiörengücü |
21/05/2023 | Erzurumspor FK | 2 - 0 | Boluspor |
20/05/2023 | Altay | 3 - 1 | Tuzlaspor |
Tarih | Ev Sahibi | Sonuç | Konuk Takım |
---|---|---|---|
20/05/2023 | Zonguldak Kömürspor | 3 - 1 | Pazarspor |
20/05/2023 | Kastamonuspor | 3 - 2 | Kırşehir Futbol Spor Kulübü |
Hük. | Adıyaman FK | 0 - 3 | Fethiyespor |
Hük. | Diyarbekir Spor | 0 - 3 | Bucaspor 1928 |
20/05/2023 | Van Spor FK | 8 - 0 | Balıkesirspor |
20/05/2023 | İskenderunspor A.Ş. | 5 - 1 | Uşak Spor |
20/05/2023 | Etimesgut Belediyespor | 2 - 0 | Serik Belediyespor |
20/05/2023 | 1461 Trabzon FK | 2 - 0 | Kırklarelispor |
20/05/2023 | Karacabey Belediye Spor | 2 - 0 | Sarıyer |
20/05/2023 | Ankara Demirspor | 1 - 0 | Kocaelispor |
Tarih | Ev Sahibi | Sonuç | Konuk Takım |
---|---|---|---|
20/05/2023 | 1922 Konyaspor | 4 - 1 | Hacettepe 1945 |
20/05/2023 | Belediye Kütahyaspor | 4 - 1 | 1954 Kelkit Bld.Spor |
20/05/2023 | Edirnespor | 6 - 2 | Şile Yıldızspor |
20/05/2023 | Belediye Derincespor | 3 - 0 | Karaköprü Belediyespor |
20/05/2023 | 52 Orduspor FK | 2 - 1 | Amasyaspor Futbol Kulübü |
20/05/2023 | Elazığspor | 0 - 4 | Karşıyaka |
20/05/2023 | Nevşehir Belediyespor | 3 - 2 | Eskişehirspor |
20/05/2023 | Yeni Mersin İdman Yurdu | 5 - 1 | Yomraspor |
20/05/2023 | Çatalcaspor | 2 - 0 | Ağrı 1970 Spor |