Bugun...


Ali BAL


Facebookta Paylaş

İnsanlığın virüslerle imtihanı!
Tarih: 13-05-2020 14:34:00 Güncelleme: 13-05-2020 16:39:00


Covid-19 virüsünün bütün dünyayı nasıl etkisi altına aldığını yaşıyor ve görüyoruz. Bu virüsün aslında Ebola, AIDS, SARS, MERS, KUŞ ve DOMUZ gribi gibi hayvan kaynaklı olduğunu bilim insanları tarafından yayımlanan makalelerden okuyoruz.

 

Dünya tarihine baktığımızda da yapılan işgaller sonucu savaş kölelerinin taşıdığı virüs ve hastalıklar nedeniyle birçok insanın hayatını kaybettiğini biliyoruz. 

 

Aşağıdaki örnekte olduğu gibi savaş ve işgaller sonucunda taşınan salgın hastalıkların insan yaşamını nasıl etkilediğini görmek mümkün;

 

İspanyol Filoları Mart 1520 tarihinde Meksika’yı işgal ettiğinde, Meksika nüfusu 22 milyon iken işgalcilerin taşıdıkları çiçek virüsünün yarattığı tahribat nedeniyle aralık ayına gelindiğinde nüfusun 14 milyonu ancak hayatta kalabilmiştir. İspanyol işgalciler, yerlileri sömürerek ceplerini doldururken Meksika’nın nüfusu 1580’e gelindiğinde birçok salgın hastalığın vurmasıyla 2 milyonun altına düşmüştür [1].

 

Ne yazık ki dünya tarihi buna benzer acı birçok örnekle doludur. Savaşla maddi kazanç sağlayabilirsiniz ama sağlığı, eğitimi yani kısacası bilgiyi bu yolla elde edemezsiniz.

 

Bugün geldiğimiz noktada Covid 19’un ortaya çıkardığı en önemli gerçek, ülkelerin milyarlarca Euroya/Dolara mal olan savaş araç ve gereçlerine değil, bilimsel araştırmalara, sağlık araç-gereçlerine, hastanelere ve sağlık personeline ihtiyaç duyulduğudur.

 

Sağlığa ve eğitime yapılacak yatırımların insan yaşamı için ne denli önemli olduğunu bugün dünya devletlerinin içine düştüğü çaresizlikten bir kez daha anlıyoruz.

 

İşgaller için ayrılan devasa bütçelerin yanında sağlığa, eğitime ve bilimsel araştırmalar gibi insanlığın hayatını yakından ilgilendiren alanlara yatırımlar yapılsaydı bugün dünya bu virüse karşı belki bu kadar aciz duruma düşmeyecekti.

 

Bugün ABD ve Avrupa ülkelerinin içine düştüğü acı tablo bundan ibarettir.

 

Saygılarımla

 

[1] Yuval Noah Harari, Homo Deus Yarının Kısa Bir Tarihi, s. 21.

 

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
YAZARLAR
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
VİDEO GALERİ
YUKARI