Bugun...


Ali BAL


Facebookta Paylaş

“SESİMİ DUYAN VAR MI?”
Tarih: 21-08-2020 12:06:00 Güncelleme: 21-08-2020 12:06:00


Bu sözü Gölcük Depreminde arama kurtarma çalışmalarını yürüten ekipler tarafından sık sık tekrarlanır ve sağ çıkarılan her can için sevinç gözyaşları dökülürdü.

 

Aradan 21 yıl geçti. Sesimi Duyan Var mı?  Başlığı altında birçok yazı yazıldı ve yazılmaya devam ediliyor.

 

İstanbul Deprem gerçeği ile ilgili bilim adamları tedbirler konusunda uyarılarda bulunmasına rağmen ne seslerini duyan var, nede Gölcük Depreminde sürekli kullanılan “O” sözü hatırlayan. Yarın deprem olduğunda acılar, feryatlar, süslü sözler, halı gibi yerlere serilir yine.

 

Vatandaş olarak beklentimiz öncelikle sağlığımız olmalı. Bunun için kurumların kendi siyasi çekişmelerini bir an evvel bırakıp birlikte bu deprem gerçeğine odaklanmalıdır diye düşünüyorum.

 

Diğer taraftan;

 

2013 yılından bu yana yılan hikâyesine dönen Yenisahra ve Çevresi İmar Planlarıyla ilgili yapılan uygulamalarda, iki İnşaat Firmasının yaptıkları karot sonunda 96 binanın riskli olduğu tespit edildi ve olası bir depremde bu binaların büyük risk taşıdığı, yıkılması yönünde karar verilmiş ama ortada ne müteahhit nede birlikte vatandaşı rahatlatacak karar alabilecek kurumlar var. Çözüm noktasında kimse vatandaşın yanında yer almadığı gibi, sorumluluğunu da kimse üstlenmiyor.

 

Yenisahra halkı soruyor? Olası bir depremde burada olabilecek vahim olayların sorumluluğunu kim üstlenecek? Kim hesabını verecek?  Yine Gölcük depreminde olduğu gibi enkaz altındakilere “Sesimi duyan var mı?” sözünü tekrardan mı duyacağız? Doğrusu bizde merak ediyoruz.

 

Saygılarımla

 

 

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
YAZARLAR
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
VİDEO GALERİ
YUKARI