Bugun...


Av. Mustafa KARAOĞLU


Facebookta Paylaş

6698 sayılı Kişisel verilerin Korunması Yasası (KVKK)
Tarih: 24-08-2020 15:59:00 Güncelleme: 24-08-2020 15:59:00


Bu yazımızda ana hatları ile KVKK olarak bilinen Kişisel verilerin Korunması Hakkındaki Kanununa bakacağız. Oldukça spesifik ve de uygulaması sürekli ertelenen bu yasal düzenleme için ikici bir yazı yazılması gerektiğinden kısa bir giriş yapacağız.

 

 

Bugün dünyada ve de ülkemizde saniye başı;10.000 den fazla tweet, binlerle ifade edilen instagramda fotoğraf paylaşımı, milyonlara yaklaşan Google araması yapılmakta neredeyse milyonlarla ifade edilebilecek sayıda da Youtube video izlemesi yapılmaktadır.

 

 

Whatsapp yazışması, e-mail gönderilerinin de eklenmesi ile birlikte yaşadığımız bilişim toplumunda VERİNİN ÖNEMİ açıkça ortaya çıkmaktadır.

 

 

Gündelik hayatımızda önemli bir yer tutan başta cep telefonları olmak üzere diğer teknolojik aletler yardımıyla kişisel verilerin bir merkezde toplandığı hepimiz tarafından bilinen bir gerçektir. Bu gerçekliği bile bile ardımızda iz bırakarak yaşamımızı sürdürüyoruz. Toplanan bu verilerin değişik amaçlarla farklı merkezlere aktarıldığı gerçeği karşısında günümüzde verinin ekonomik açıdan değeri artmış; “dijital toplumun petrolü”  olarak nitelendirilmeye başlanmıştır.

 

 

Sosyal medya olarak değerlendirilen mecralarda; kullanılan algoritmalarla; bir şekilde iletişim halinde olduğumuz, aynı siyasi görüşteki kişilerin, ilgi ve de beğenilerimize uygun reklamların görünürlüğü kişilerin profiline bağlı olarak değişkenlik göstermektedir.

 

 

Tüm dünyada yapay zekânın kullanılmasına dair yaşanan tartışmalar sürerken; ülkemizde de bu teknolojik gelişme ve de sosyal medya mecralarının kullanımı ve buna bağlı riskleri kontrol etmek amacıyla 07.04.2016 tarihli 6698 sayılı KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI KANUNU çıkartılmıştır.

 

 

Avrupa’da 28.01.1981 tarihli düzenleme, Türkiye tarafından da imzalanmış ise de; buna uygun yasal düzenleme; 5982 sayılı TÜRKİYE CUMHURİYETİ ANAYASASININ BAZI MADDELERİNDE DEĞİŞİKLİK YAPILMASI HAKKINDA KANUN’dur.

 

 

Bu kanunun 2 maddesi ile Anayasanın 20 maddesine eklenen 3 fıkra “Herkes, kendisiyle ilgili kişisel verilerin korunmasını isteme hakkına sahiptir. Bu hak; kişinin kendisiyle ilgili kişisel veriler hakkında bilgilendirilme, bu verilere erişme, bunların düzeltilmesini veya silinmesini talep etme ve amaçları doğrultusunda kullanılıp kullanılmadığını öğrenmeyi de kapsar. Kişisel veriler, ancak kanunda öngörülen hallerde veya kişinin açık rızasıyla işlenebilir. Kişisel verilerin korunmasına ilişkin esas ve usuller kanunla düzenlenir.”

 

 

Bu düzenleme ile kişisel verilen normlar hiyerarşisinde uluslararası anlaşmalardan sonra gelen Anayasal güvenceye kavuşturularak temel hak olarak benimsenmiştir.

 

 

Yine TCK’da yapılan düzenlemelerle kişisel verilerin hukuka aykırı bir şekilde kaydedilmesi, hukuka aykırı bir şekilde verilmesi ya da elde edilmesi, kanunda belirtilen süreye rağmen yok edilmemesi, hallerinde (TCK M 135-138) cezai müeyyideye bağlanmıştır.

Burada belirtmek gerekir ki; yasal düzenlemelerle kişisel verinin kendisi değil; kişilerin anayasal güvence altına alınmış temel hak ve özgürlükleri ile özel hayatın gizliliği korunmaktadır. Temel amaç budur.

 

 

Kişisel veri nedir?

 

 

Kanun; Kimliği belirli veya belirlenebilir gerçek kişiye ilişki her türlü bilginin kişisel veri olduğunu kabul etmiştir. Buna göre; isim, kimlik numarası, konum bilgisi, fiziksel, psikolojik ya da genetik, iktisadi, sosyal ya da kültürel kimliğe dair her bilgi kişisel veridir. Biraz daha detay verecek olursak; ad-soyad, TC Kimlik numaramız, cep telefon numaramız, ev adresi, iş yeri adresi, kan grubu, sağlık durumunuza ait her türlü tıbbi veri, sabıka kaydı vs

 

 

Bir veri ile kişinin kim olduğu anlaşılabiliyorsa o veri kişisel bir veridir.

Kişisel veri sadece gerçek kişilere ait olup; tüzel kişilerin yani şirketlerin kişisel verisi olmaz.

Yasal düzenleme ile çalışan sayısının 50 ve üstü olan ya da 2018 itibarıyla bilanço büyüklüğü 25 milyon ve üstü olan şirketlerin çalışanlarına, müşterilerine ve de tedarikçilerine ilişkin elde ettikleri ya da ellerinde bulunan kişisel verileri işlemek, kullanmak için VERBİS KAYDI yaptırmaları yasal bir zorunluluk haline getirilmiştir.

 

Bu yasal zorunluluk durumuna riayet edilmemesi halinde merkezi Ankara’da olan KİŞİSEL VERİLERİ KORUMA KURULU tarafından idari para cezaları ile cezalandırılmalarına karar verilebilmektedir. Bu para cezaları 5.000,00TL ile 1.000.000,00TL arasında değişkenlik göstermektedir.

 

Gelecek yazımızda; veri sorulusu ve de kanun kapsamında birey olarak haklarımız nelerdir, kişisel veriler ne şekilde saklanmalıdır konularını işleyeceğiz.

 

 

Kalın sağlıcakla

 

Av Mustafa KARAOĞLU

 

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
YAZARLAR
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
VİDEO GALERİ
YUKARI