Bugun...


Av. Mustafa KARAOĞLU


Facebookta Paylaş

TÜRKİYE İÇİN YENİ BİR BAŞLANGIÇ;
Tarih: 31-08-2019 16:22:00 Güncelleme: 31-08-2019 16:22:00


Değerli dostlarım merhaba;

 

Uzatılmış yerel seçimlerin ardından rutin hayatımıza geri döndük. Tatile çıkmayanlar tatillerini yaptılar. Kurban Bayramını idrak ettik, paylaşmanın mutluğunu yaşadık. Okullar açılacak hemen hemen tüm evlerde yeni eğitim ve öğretim yılına hazırlıklar devam ediyor. Bu vesile ile yeni eğitim ve de öğretim yılında tüm öğretmenlerimize, öğrencilerimize başarılı bir yıl diliyorum.

 

Yazımızın başlığından da anlaşılacağı üzere Cumhuriyetimizin 100. Yılına doğru hızla giderken; yaşadıklarımız, tecrübelerimiz ve de beklentilerimiz TÜRKİYE İÇİN YENİ BİR BAŞLANGIÇA ihtiyaç olduğunu kanımca ortaya koymuştur.

 

Yeni bir başlangıç ne demek? Bundan ne anlamalıyız?

 

Çoğunluğunuzun ittifak edeceğini düşündüğüm üzere ülkemizin gidişatının çok iyi olmadığı içeride ve de dışarıda sorunlarımızın katlanarak büyüdüğü; ekonomimizde kırılganlıkların yaşandığı, işsizliğin ve de enflasyonun arttığı, hukuk sistemindeki gözle görülür sorunların hala çözülemediği görülmektedir. Bu durumdan hiç birimiz memnun değiliz. Şikâyetimiz var ama çözüm üretemiyoruz.

 

Bu ülkenin her bir bireyinin sırtına ekonomik olarak binen yükün artması karşısında bir çıkış yolu aramak durumundayız. Ülkenin geldiği noktanın sorumluluğu iktidar-muhalefet ayrımı yapmaksızın siyaset kurumu ve de siyasetçilerdedir. Bu noktadan çıkışı da siyasetçi ve de siyaset kurumu sağlayacaktır. Lakin mevcut siyasi aktörlerin bu durumu değiştirmek istemediği konusunda ciddi endişelerim var. Türkiye için yeni başlangıç öncelikle siyaset kurumunda olmalıdır. Siyaset kurumu bunu yapmak istemiyorsa o takdirde iş biz vatandaşlara düşmektedir.

 

Bu ülke hepimizin; ülkemizin tüm sorunlarını vatandaş olarak sırtlarken; güzelliklerinden aynı oranda faydalanamıyoruz. Hakça, eşit ve de adil bir paylaşım olmadığı sürece düzlüğe çıkmak mümkün değildir. Bunu sağlamadığımız sürece gelgitleri yaşamaya, bir sarmalın içinde kalmaya devam edeceğiz. 

 

İşini, özel hayatın düzene koymuş, kendi hayatında bir başarı hikâyesi olan her bir bireyin siyasete yönelmesi, yaşadığı köy, mahalle, ilçe ve de il sorunlarına duyarlı olması, elini taşın altına koyması siyasete atılması gerekmektedir. İlçemizden örnek vermek gerekirse; yerelde iktidar olan partinin;  Ataşehir’de 17.000 civarında kayıtlı üyesi var. En çok oy aldığı eğitim ve de gelir seviyesi yüksek mahallelerdeki kayıtlı üye sayısı ile alınan oy arasında aşırı bir oransızlık söz konusudur. Aynı durum; Tüm Türkiye genelinde her bir siyasi parti için söz konusudur.

 

Eğitim(kendini her yönüyle yetiştirmiş birey anlamında kullanılmıştır) ve de gelir seviyesi yüksek, duyarlı yukarıda belirttiğim üzere işini özel hayatını düzene koymuş, kendi hayatında bir başarı hikâyesi olan herkesin siyaset kurumunu değiştirmek üzere aktif siyasetin içinde yer almalıdır.  Siyaset yapma tarzının değişmesi, ayırım yapmaksızın herkesi kucaklamak, farklılıklarımızın zenginliğimiz olduğunu yeniden hatırlayıp, kuruluş ayarlarımıza geri dönmek gerekmektedir. Bunun yanında temiz siyaset; liyakat ve de samimiyet olmazsa olmazımızdır. Mazeret üretmeden, çağdaş dünyanın siyaset kurumları tarafından benzer sorunlar için geliştirilen çözümlerinin hayata geçirilmesi gerekmektedir. Ortak değer ve de hassasiyetlerimiz ile kazanımlarımıza sahip çıkarak ülkenin kurtuluşu, Türkiye için yeni bir başlangıç ancak bu şekilde mümkün olacaktır. Bu başlangıç elzemdir. Zaruridir. Olmazsa olmazdır.

 

Aksi halde patinaj yapmaya maalesef devam !!!

 

Saygılarımla

 

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
YAZARLAR
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
VİDEO GALERİ
YUKARI