Bugun...


Av. Mustafa KARAOĞLU


Facebookta Paylaş

6698 Sayılı yasa uygulaması karşısında birey olarak haklarımız nelerdir?
Tarih: 26-10-2020 12:07:00 Güncelleme: 26-10-2020 12:14:00


Değerli okurlarımız merhaba;

 

Geçen yazımızda 6698 sayılı yasa uygulamasına dair temel bilgiler verdik.

 

Kişisel verinin önemi, tarihsel süreç, Özel hayatın Gizliliği ve Kişisel verilerin Anayasal Güvence altına alınması, Türk Ceza Kanunu uygulaması da geçen yazımız konusu arasındaydı.

 

6698 sayılı Kanun kapsamında VERİ SORUMLUSU Kimdir?

 

Veri sorumlusu; kanun kapsamına giren işyerlerinin 30 Eylül’e VERBİS KAYDINI yaptırmalarından sonra işlemek üzere ellerinde bulunan kişisel verilerin kanunun aradığı şartlarda saklanması, elde edilmesi, işlenmesi ve de anonimleştirilmesinden sorumlu kişidir. Geçen yazımızda belirttiğimiz üzere kişisel veri gerçek kişilere ait bilgiler olur veri sorumlusu da kişisel veriyi elinde bulunduran tüzel kişi yetkilisidir. Bu kişi yani veri sorumlusu tüzel kişiliğin temsile ve ilzama yetkili ortağı olabileceği gibi, şirket çalışanı da veri sorumlusu olarak KİŞİSEL VERİLERİ KORUMA KURULUNA bildirilebilir.

 

6698 Sayılı yasa uygulaması karşısında birey olarak haklarımız nelerdir?

 

Kişisel verimizi 6698 sayılı yasaya uygun olarak ( aydınlatma metni ve de açık rıza beyanı alınarak)elinde bulunduran elde eden gerçek ve tüzel kişiler; kişisel verimizi ne kadar süre hangi amaçla kullanacakları konusunda yapılan bilgilendirmelere aykırı davranmaları halinde; önce bu veriyi elinde bulundurana yapılacak başvuru ile(mail ya da yazılı olarak) hangi kişisel verimizin ellerinde olduğunu, ne şekilde saklandığı, yok edilip edilmediği vs hususlarda bilgi talep edebilirsiniz. Yazı cevabının sizi tatmin etmemesi ya da yazı içeriğinin oluşa uygun olmaması halinde bu kere merkezi Ankara’da bulunan KİŞİSEL VERİLERİ KORUMA KURULUNA aldığınız cevabi yazıyı da ekleyerek yazılı müracaat ile kişisel verinizin bulunduğu gerçek ve tüzel kişilik hakkında şikayet edebilirsiniz.

Bu şikayet üzerine kurul tarafından inceleme başlatılmaktadır. Kurul incelemesi şikayet dilekçesi ile sınırlı olmamak üzere kapsamı geniş tutulmaktadır. İnceleme esnasında 6698 sayılı yasaya aykırı başkaca ihlallerin görülmesi halinde de idari para cezası kesilebilmektedir.

 

Kişisel verilen dijitalleşen iş dünyasının gereği dijital ortamlarda muhafaza edilmektedir. Dolayısıyla öncelikle iş yerlerindeki bilgisayar ağ yapısı ve de her PC’den işyerine ait her bilgiye ulaşımın önlenmesi, PC şifrelerinin olması ve belli aralıklarla değiştirilmesi  tavsiye olunur. Ayrıca dolapların kilitli olması; kişisel verileri içeren evrak, kayıt ve de belgelerin gelişi güzel masa üstlerinde bırakılmaması ilgili personellerin konu hakkında bilgilendirilmelidir.

 

6698 sayılı yasa ve de TÜRK CEZA KANUNU kapsamında doğan ihlallerden dolayı tüm sorumluluk KİŞİSEL VERİ SORUMLUSUNA aittir. Bu nedenle iş yeri çalışanlarının da kişisel veri konusunda bilgilendirilmesi konuya ihtiyatla yaklaşmaları kendilerinden beklenmelidir.

 

Yeni normalde Maske, mesafe ve hijyen kurallarına uymanız dileğiyle sağlıklı günler diliyorum.

 

Saygılarımla

Av Mustafa KARAOĞLU

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
YAZARLAR
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
VİDEO GALERİ
YUKARI