Bugun...


Av. Mustafa KARAOĞLU


Facebookta Paylaş

Covid'in getirdikleri
Tarih: 28-04-2020 22:23:00 Güncelleme: 28-04-2020 22:30:00


Değerli Okuyucularım merhaba;

 

Öncelikle; başı rahmet ortası, mağfiret sonu ise cehennemden kurtuluş olan 11 ayın Sultanı Ramazan ayının tüm insanlığa barış, huzur ve de sağlık getirmesini diliyorum. Ramazan ayınız mübarek olsun.

 

Değerli dostlarım; tüm dünyayı ve de ülkemizi etkisi altına alan Dünya Sağlık Örgütü tarafından da PANDEMİ olarak ilan edilen KOVİD-19 virüsü ile ilgili bütün dünya mücadele halinde. Adeta bir seferberlik söz konusu. Bu salgın sonucu bu yazının kaleme alındığı tarih (27.4.2020) itibarıyla dünyada yaklaşık 150.000 kişi yaşamını yitirdi. Ülkemizde de hayatını yitirenlerin sayısı da 2.900’a ulaştı. Bu salgın sonucu Ataşehir Belediye Meclis Üyemiz Mimar Uğurcan DEMİR’de yaşam mücadelesinde maalesef yenik düştü. Başta ailesi olmak üzere biz sevenlerini; genç yaşta ahirete intikali hepimizi derinden üzmüştür. Allah rahmet eylesin, ailesi ve de tüm sevenlerinin başı sağolsun.

 

Salgınla mücadele kapsamında sağlık çalışanlarımızın özverili çalışmaları ve de sağlık sektöründeki yetkin ve de yetişmiş kadroların, fiziki alt yapı ile uygulanan tedavi protokollerinin doğruluğu salgına karşı verilen başarılı mücadelede ilk akla gelen olumlu adımlardır.

Buna karşılık; dini bayramlarda verilecek olan emeklilere bayram ikramiyesi ödemesinin öne çekilerek emeklilere yapılan ödemeler, hangi objektif değerlendirmelere göre yapıldığı bilinmeyen önce PTT aracılığıyla sonra da İl ve İlçelerdeki Vefa personelleri ile yapılan 1.000,00 TL ödemeler; özellikle devlet bankalarından kullandırılan krediler, dağıtılamayan maskeler, sokağa çıkma yasağının erken uygulamaya konulamaması, doğalgaz ve de elektrik faturalarında önceki kullanım değerleri dikkate alınarak yapılan faturalandırmalar vs uygulamaların da toplumun büyük bir kesimi tarafından oldukça eleştiri aldığı hepimizin malumudur.

 

Yine; tüm kamuoyu önünde cereyan eden; Ankara ve de İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanları tarafından daha salgının ilk anlarında başlatılan kampanyaların İç İşleri Bakanlığı tarafından durdurulması, hesaplarına bloke konulması, Eskişehir’de aş evlerinin kapatılması, Adana’da bir fuar alanının 1000 yataklı sahra hastanesine dönüştürüldükten sonra İl Sağlık Müdürlüğü tarafından mühürlenmesi, Mersin’de bedava ekmek dağıtımının yasaklanması da toplumun büyük kesimi tarafından dikkatlice izlenmiştir. İlaveten Nakdi yardım için kampanya başlatan Ankara ve de İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanları hakkında İç İşleri Bakanlığı tarafından soruşturma başlatılmıştır. Böyle bir ortamda neden yardım ediyorsun diye açılan soruşturmanın akıbetini hep beraber yakından takip edeceğiz. Yapılmak istenen ortadadır. Büyükşehir Belediye Başkanlarını çalıştırmamak ve de popülaritelerini azaltmak !!!

 

Yine; İstanbul’da Florya’da ve de Sancaktepe’de 1000 yataklı 2 adet sahra hastanesi yapılması da oldukça düşündürücüdür. Bu hastanelerin 45 içinde bitirilecek olması dikkate alındığında; bu salgında bu hastanelerin kullanılmayacağı bir gerçektir. Yayınlanan genelge ile; tüm kamu ve de özel hastanelerin pandemi hastanesi ilan edilmiştir. Bu durumda; ilgili bakanlık tarafından açıklanan yoğun bakım ve de toplam yatak sayıları ve hasta sayıları dikkate alındığında bu aşamada 2000 yataklı yeni baştan inşa edilecek  2 adet sahra hastanesine ihtiyaç olmadığı ortadadır. Bu aşamada; bu iki sahra hastanesi için ayrılan kaynağın yaklaşık 2 aydır iş yeri kapalı olan küçük ve orta büyüklükteki esnafa vermek daha akılcı bir yaklaşım olacaktır.

 

İlgili bakanlık tarafından ifade edilen lakin hiçbir şekilde teyit imkanı olmayan sayılarla yapılan açıklamaların da toplumun kahir ekseriyetince şüpheyle yaklaşılmaktadır. Yapılan bu yardımların (bayram ikramiyesi ve de Vefa ekipleri tarafından yapılan ödemeler dışında)hiç birisi karşılıksız değildir. Kısa Çalışma Ödeneği kapsamında yapılan ödemeler ve de ücretsiz izin kullandırılan çalışanlara verilecek olan ödemelerin de ileride şartları doğduğunda alınma imkanı olan İŞSİZLİK ÖDENEĞİ’nden mahsup edilecektir.

 

Diğer devletler uygulamasına bakıldığında; ülkemizin bu salgın için ayırmış olduğu karşılıksız ödemeler hiçbir kıyaslama kabul etmemektedir. Kullandırılan kredi, yapılan ödemeler, kısa çalışma ödeneği için yapılacak ödemeler toplamı yaklaşık 17-18 Milyar dolar civarındadır. Yani diğer ülkeler tarafından yapılan ödemelerinin yüzde %2-3’ü kadardır. Dünyanın en büyük 20 ekonomisinden biri olan Ülkemizin vatandaşları için böyle bir salgında daha fazla katkı beklemesi doğaldır.

 

Sosyal medyada şöyle bir yaklaşım yer almaktadır. Mevcut iktidar icraatlarına yönelik bir eleştiri söz konusu olduğunda; geçmiş iktidarların icraatları ile bu günkü iktidar icraatları karşılaştırılmakta; gelinen nokta itibarıyla halimize şükredip, sesimizi çıkartmadan yerimizde oturmamız istenmektedir. Bu yaklaşım son derece hatalıdır. İktidarlar meşru araçlar ve de söylemlerle eleştirilmelidir. Eleştirici yapıcı olmalıdır. Eleştirilenlerde bu eleştirilere kulak vermelidir. Eski Ankara Belediye Başkanı Vedat DOLAKAY’ında  belirttiği üzere; “Bazen tek kişi çoğunluktur. Gerçeği çoğunluk değil; bilen söyler.”

 

Sağlıcakla kalın Evde kalın,

Saygılarımla

Av Mustafa KARAOĞLU

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
YAZARLAR
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
VİDEO GALERİ
YUKARI