Bugun...


Av. Mustafa KARAOĞLU


Facebookta Paylaş

İKİBİN YİRMİ(2020)
Tarih: 03-03-2020 15:32:00 Güncelleme: 03-03-2020 15:32:00


Bir yılı geride bıraktık. Büyük umutlar ve beklentiler ile yeni bir yıla başladık. Ama ne başlama!

 

Dünyada ve de ülkemizde felaketler ve de kayıplar yaşadık.

 

1-)Elazığ, Malatya ve de Van depremlerinde hayatını kaybeden vatandaşlarımız oldu. Bu depremlerde aynı sokakta bulunan yan yana binalardan biri depremde yıkılırken diğerinin sağlam olduğunu gördük. Bu acı sonrası DEPREM DEĞİL; ÇÜRÜK BİNA ÖLDÜRÜR gerçeğini yeniden hatırladık. Yapı stokumuzun sağlam ve dayanaklı olmadığını, deprem anında yapılması gerekenler konusunda yeterli bilgiye haiz olmadığımız bir kez daha ortaya çıktı.

Tecrübe ve gözlemlerimiz ile sabit olduğu üzere arama kurtarma konusunda da kurumlar arası işbirliği ve de koordinasyon sağlanmasında eksiklerimiz var.

Deprem mağduru vatandaşlarımızın yaralarını tüm ülke yekvücut sarmak için seferber olduk. Bu seferberliğe öncülük eden yerel yönetimlerimiz başarılı bir sınav verdiler. Emeği geçenlere sonsuz teşekkürler. Bir bölgede yaşanan afet sonrası henüz o afetin yaraları sarılmadan olayın sıcaklığı ile afet bölgesine en üst düzey devlet erkanının ziyaretini yıllardır anlamadım hala da anlamış değilim. Zaten ilgili bakanlar bölgede iken en üst düzeyde olaydan hemen sonra afet bölgesine yapılan ziyaretin çalışmaları sekteye uğrattığını düşünüyorum. Yöneticilerimizin bu uygulamalarını gözden geçirmelerini tavsiye ediyorum.

 

2-).Türkiye Erozyonla Mücadele, Ağaçlandırma ve Doğal Varlıkları Koruma (TEMA) Vakfı Kurucu Onursal Başkanı TOPRAK DEDE’miz Hayrettin Karaca 97 yaşında vefat etti.

 

3-)Suriye ve  Lİbya’da şehitlerimiz var.

 

4-)Özel bir havayoluna ait uçak Sabiha Gökçen Hava Limanına iniş anında parçalandı ve de 3 vatandaşımız hayatını kaybetti.

 

2020’de dünyada;

 

1-)İran'da Ukrayna Havayollarına ait Boeing 737 tipi yolcu uçağı kalkışından kısa süre sonra düştü. 167 yolcu ve 9 mürettebatın bulunduğu uçaktan sağ kurtulan olmadı.

 

2-)Efsane basketbolcu Kobe Bryant, California'da yaşanan helikopter kazasında hayatını kaybetti. Öte yandan Bryant'ın 13 yaşındaki kızı Gianna Bryant da kaza da yaşamını yitirdi.

 

3-)Çin'in Wuhan kentinde tanımlanamayan virüs dünya çapında paniğe yol açtı. Bulaştığı kişilerde akciğer rahatsızlıklarına yol açan ve şimdiden 30 farklı ülkeye de yayılmış durumda olan virüs sebebiyle çok sayıda insan hayatını kaybetti.

 

4-)6 milyondan fazla hektar alanın yandığı, milyonlarca hayvanın yaşamını yitirdiği Avustralya'daki yangınların ardından bölge sel felaketi, kum fırtınası ve ceviz büyüklüğünde doluyla karşılaştı.

 

Daha birçok olay henüz Şubat ayı tamamlanmadan yaşandı.

 

Özellikle Corona virüsünün dünya üzerindeki etkilerinin ne olacağını şu aşamada kestirmek güç. Birey olarak elimizden vücut direncimizi yüksek tutmak ve de öz temizliğimize dikkat etmek, sık sık ellerimizi yıkamaktan başka bir şey gelmiyor. Başta virüsün ilk ortaya çıktığı Çin olmak üzere tüm dünyanın bu sorun için yoğun çaba harcıyor olması sevindirici.

 

2020 yılının kalan on ayının ülkemiz ve de dünyamız için sağlıklı ve huzurlu geçmesi dileğiyle hepinize saygılarımı sunuyorum.

Kalın sağlıcakla

Av Mustafa KARAOĞLU

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
YAZARLAR
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
VİDEO GALERİ
YUKARI