Bugun...


Av. Mustafa KARAOĞLU


Facebookta Paylaş

YARGI
Tarih: 24-06-2020 14:15:00 Güncelleme: 24-06-2020 14:15:00


Merhaba değerli okuyucularım;

 

Mensubu olduğum meslek örgütümüzün yapısı ve seçim sistemine yönelik getirilmek istenen kanun tasarısı kamuoyunda büyük tartışmaları beraberinde getirdi.

 

Bu tartışma pandemi sürecinde yeni normal adliye uygulamaları gölgesinde başladı. Yeni normalde adliye binalarında bu süreçte iş ve karar üretmek oldukça zor.

 

Zira; yaklaşık 3 ay acil işler dışında ara verilen yargılama faaliyetleri 15 Haziran itibarıyla başladı. İcra daireleri, mahkeme kalemlerine girmek bu süreçte mümkün değil. Doğal olarak buralarda çalışan adliye personelinin endişeliler ve bunda da haksız sayılmazlar.

 

Adalet Bakanlığı tarafından bu süreçte yapılan online duruşma ile yargıdaki tüm sorunlar çözülmeyecektir. Tüm mesleki faaliyetimiz içinde duruşmalara katılmak oranlama yaparsak %10-15 civarındadır. Geri kalan %90-95 oranındaki mesleki faaliyetimiz savcılık, icra müdürlüğü ve de kalem faaliyetlerinden oluşmaktadır. Dava icra ve de savcılık dosyalarına gelen evrakların takibi için adliyelere daha gidilmesinin önlenmesi ancak bu evrakların taranıp UYAP ortamına aktarılmasıdır. Adliyedeki tarama bürolarının daha etkin ve verimli çalışması varsa eksikliklerin tamamlanması gerekmektedir.

 

Avukatların delil toplamasının önündeki engellerin kaldırılması yargının önündeki ciddi bir engeli kaldıracaktır.  

 

20 Temmuz-1 Eylül arası uygulanacak adli tatil uygulaması ve yaz kararnamesi ile hakim ve savcıların tayin süreçleri hep birlikte değerlendirildiğinde ifade ettiğim üzere yıl sonuna kadar iş üretmek karar çıkartmak imkansız olacaktır.

 

İkinci dalga salgın beklentisi de bu sürece olumsuz katkı yapacaktır.

 

Bakanlık tarafından baroların yapısı ve seçim sistemi değiştirilmek, çoklu baro uygulamasına geçilmek istenmektedir. Bu uygulamaya karşı 80 baro başkanı temsili olarak bulundukları illerden Ankara’ya doğru yola çıktı. Ankara girişinde yürüyerek Anıtkabir’e yürümelerine izin verilmemektedir. Bu süreçte Barolar Birliği Başkanının tutumu da düşündürücüdür.

 

Çoklu baro uygulaması hukuk devletine, yargı sistemimizin kucağına dinamit koymaktır. Sadece belli illerdeki barolar için yapılmak istenen çoklu baro uygulaması kabul edilemez. Geçmişte 12 Eylül öncesi eğitim camiasının benzer şekilde ayrıştırılmasının bu ülkeye ne şekilde zarar verdiğini hep birlikte yaşadık. Benzer çoklu baro uygulaması, seçim usulü ve de Türkiye Barolar Birliği delege seçimlerine yönelik teklifin kabulü bu baroları ele geçirmeye yöneliktir. Yargı üzerindeki siyasetin  etkisini arttırmaya yöneliktir.

 

Adaleti sağlamak ayrıca geleceğin de aydınlanmasını sağlar. Yapılmak istenenler adaleti sağlamaktan uzaktır.  Geleceğimize vurulan bir prangadır.

 

Hukuk devletinde saç ayağı konumundaki avukatların bu üçlü mekanizma(hakim- savcı-avukat)da ki yerini ve konumunu zayıflatmak aynı zamanda hukuk sistemine zarar verir. Güçlü ve etkili baro uygulamasına son verir.

 

Seçim sistemi ile %35 oy alıp Parlemento’nun %65’ine sahip olarak iktidar olunabiliyorsa baro seçimlerinde nispi temsil uygulamasını talep etmek demokratik bir tavır değildir.

 

Yargıda sorunlar mevcuttur. Lakin bu sorunların çözümü baroların yapısı ve seçim sistemi ile çoklu baro ile yargıdaki sorunu çözmez.  Sesini çıkarmayan baro talebi asla meşru ve kabulü mümkün değildir.

 

Yargının en önemli ayağından biri olan baro başkanlarımızın anayasal güvence ile koruma altına alınmış gösteri, toplantı ve yürüyüş hakkını kullanmasının önündeki tüm engeller kaldırılmalıdır.

 

Baro seçimlerinde yapılan seçim usulünün anti demokratik olduğu; nispi temsil sisteminin uygulanması talebi de büyük bir yanılgıdır. Baro seçimlerinde avukatlar doğrudan doğruya oy kullanır. Dolaylı temsil söz konusu değildir. Doğrudan doğruya temsil de nispi temsil uygulaması ve söylemi hatalıdır.

 

Çevre, insan hakları, hak ve özgürlükler ile tüm anti demokratik uygulamalar karşısında hepimiz adına sesini yükselten baroların bu tutumlarının yarattığı rahatsızlığı tasarı ile cezalandırma yolunun yeniden değerlendirilmesi dikkate alınması dileğiyle!!!

 

Sağlıcakla kalın

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
YAZARLAR
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
VİDEO GALERİ
YUKARI