Bugun...


Derya ARSLAN


Facebookta Paylaş

BİRAZ ÇABUK NORMALLEŞTİK
Tarih: 15-06-2020 13:59:00 Güncelleme: 15-06-2020 13:59:00


Dünyayı etkisi altına alan Covid-19 salgını nedeniyle 11 Mart’tan 1 Haziran’a kadar birçok kısıtlama yaşadık. Sokağa çıkamadık, sevdiklerimizi göremedik, onlara sarılamadık, birçok planımızı iptal etmek zorunda kaldık, iş yerlerimiz kapandı, birçok kişi işsiz kaldı, ekonomik olarak zor günler yaşadık, camilerimiz, okullarımız kapandı, sevdiklerimizi kaybettik.

 

1 Haziran itibariyle 'Kontrollü Sosyal Yaşama' adım attık. İşyerlerimiz açıldı, şehirlerarası ulaşım serbest oldu, restoranlar, kafeler açıldı. Sokağa çıkma yasakları kalktı ve İnsanlar işyerlerine kavuştu, tatil yerleri dolmaya başladı.

 

Evet, bunların hepsi iyi güzelde biz biraz çabuk normalleştik sanki. Covid 19 tamamen hayatımızdan çıkmış gibi hareket etmeye, işi olanda olmayanda dışarı çıkmaya başladı. 

 

Kontrollü Sosyal Yaşam derken kontrolsüz sosyal yaşam ön plana çıktı. Hiçbir şey yokmuş gibi asker uğurlamaları, hasta ziyaretleri, kol kola halaylar, toplu halde yemekler. Ve sonuç, vaka sayıları tekrar yükselmeye başladı.

 

Yapmamız gereken üç kuralı (Maske+ Sosyal Mesafe+ Temizlik) yerine getirmeye özen göstermeyen  bir toplum olduk. Maske takmayarak ve sosyal mesafeye uymayarak kendi hayatımızı ve başkalarının hayatını da riske attığımızın farkında bile değiliz. 

 

Bu işin şakası yok farkında mısınız? Kimse size sokağa çıkmayın demiyor ama maskesiz çıkmayın diye sürekli uyarıda bulunuyor bilim insanları. Kalabalık ortamlardan uzak durun, sosyal mesafenizi koruyun, ellerinizi sık sık yıkayın deniyor. Evde kapalı kalmak mı güzel, yoksa kurallara uyarak yaşamak mı?

 

Karar da sizin hayatta! 

 

Siz, kendi hayatını hiçe sayanlar, unutmayın ki bizlerin hayatını da hiçe sayıyorsunuz…

 

Tedbiri elden bırakırsak daha vahim sonuçlarla karşılaşabiliriz.  

 

Tehlike hala devam ediyor. Bilim insanlarının dediklerine uyalım..

 

UNUTMAYALIM, UNUTTURMAYALIM!!

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
YAZARLAR
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
VİDEO GALERİ
YUKARI