Bugun...


Derya ARSLAN


Facebookta Paylaş

Yerel Basına verilen değer
Tarih: 25-12-2020 14:14:00 Güncelleme: 25-12-2020 14:14:00


Basının temel görevi, çevresinde olup bitenleri gözlemleyerek, toplumu ilgilendiren gelişmeleri okuyucuya anlaşılır bir dille sunmaktır. Halkın; çevresinde, ülkede ve dünyada neler olup bittiğini bilme ihtiyacı vardır. Temelde il ve ilçeler olmak üzere, bölgesel konuları ele alan yerel basın, bilgilendirme görevini öncelikli olarak yerine getiren kitle iletişim aracıdır. 

Yerel basın bulunduğu bölgenin gözü, kulağı ve sesidir. İlçesinde bulunan mülki idarelerden STK’lara, siyasi partilere, muhtarlara, esnafa, sokaktaki insana, sokak hayvanlarına, yoldaki çukura, kaldırımdaki taşa kadar her şey yerel basın için haberdir.

Yerel yapıyı iyi tanıyan yerel basın, halkın sorunlarını ve gündeme ilişkin gelişmeleri yakından takip eder. Bu durum, halkın sesi olma özelliği taşıyan yerel basına önemli sorumluluklar yüklemektedir. Bölgesinde bulunan ve yaşanan olayların çoğu zaman tek hâkimi yerel basın mensuplarıdır. Ulusal basının olmadığı çoğu olayda ve haberde yerel basın bulunur.

Bunca görev ve sorumluluğu üstlenen yerel basına ne derecede önem r ve destek veriliyor birde ona bakalım.

Yağmur çamur, gece gündüz demeden, çoğu haberi ulusal basından önce takip edip duyurmasına rağmen, ulusal basın kadar değer görmez. Hâlbuki bulunduğu ilçenin sesi yerel basındır. Vatandaşlar ilçelerinde olan olayları ulusal basından değil yerel basının yapmış olduğu haberlerden öğrenirler. Her ne hikmetse yerel basın bir ulusal basın kadar değer görmüyor.

Yerel basını kendi malıymış gibi gören yerel yönetimler, iş yerel basının sorunlarına gelince görmezden gelirler. Pandemi döneminde bile halkın haber alma sorumluluğu bilincinde sağlığını riske atarak çalışan biz yerel basın mensuplarının hatırını bile sormak akıllarından geçirmediler. Yerel basının tek geçim kaynağı aldıkları reklamlardır. Fakat pandemi döneminde bırakın reklam almayı ofislerini bile kapatan, evlerinden halka hizmet vermeye çalışan, kısıtlamalara rağmen sokakta olan yerel basın mensuplarının aileleri, sorumlulukları, ödemeleri olduğu kimsenin aklına gelmedi.

Tüm bu duyarsızlıklara rağmen her zaman olduğu gibi biz yine görevimizin başında olarak vatandaşlarımıza haber ulaştırmaya devam ettik ve edeceğiz.

Çünkü, yerel basın demokrasimizin vazgeçilmezi, hatta güvencesidir.

Sahip çıkmalıyız ve desteklemeliyiz…

Saygılarımla

Derya ARSLAN

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
YAZARLAR
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
VİDEO GALERİ
YUKARI