Bugun...


Levent Yılmazcan/Mali Müşavir


Facebookta Paylaş

Firmaların Ekonomik Krizlere Karşı Reçeteleri- 2
Tarih: 26-10-2020 12:19:00 Güncelleme: 26-10-2020 12:19:00


Değerli Okurlarım;

 

Geçen ay Firmaların Ekonomik Krizlere Karşı Reçeteleri başlığıyla kaleme aldığım yazımın beğeni ve geri dönüşleri ile hem çok mutlu oldum, hem de bu konuyu çok daha detaylı anlatmam gerektiğine karar verdim.

 

Mesleğimde idol olarak kabul ettiğim çok sayıda büyüklerim bulunmakta;

 

Bunlarda biri de sayın Prof. Dr. Cemal YÜKSELEN üstadım.Geçen ay yazdığım yazıyı okuyup beğendiğini şu sözlerle ifade etti. Ondan da izin alarak sizin ile de paylaşmak istiyorum.

 

‘Bizde İş insanının Kulağı gözüdür.’ Yani bizim ticaret ile uğraşan tüm iş adamları okumak veya duymak yerine illa ki gözü ile görüp test edecek ona göre kendisini ve firmasını düzeltecek.

 

Girişimci diğer adı  İş İnsanı ; Yapacağı yatırımı muhakkak iyi tahlil edip ondan sonra bu işe adım atmalıdır, Ben bir çok yatırım da ve firma yönetiminde bulundum, İflas etme aşamasında olan bir firmayı ayağa kaldırmanın ne kadar zor olduğunu gördüm .Ama bu iflas aşamasındaki firmayı toplayıp kar eden firma haline getirdiğimizde  verdiğim emeklerin ve kararların ne kadar doğru olduğunu da yaşadım.


 

Bu stratejilerin en önemlileri ;

 

Firma Yönetimi İçin ;

1 – İyi bir Yönetim Organizasyonu

2 – Satış Organizasyonu

3 – Üretim Organizasyonu

4 – Ürün Maliyetlemesi –  (Başa Baş Noktası belirlenmeli ve bu maliyetleme Yabancı para karşılığı, Enflasyon ve Ham madde maliyetleri dikkate alınarak her an güncellenmeli)

5 –Öz kaynaklarla, Verimli Sağlıklı ve Devamlılık arz eden büyüme ( Kredi ve özelikle Kısa Vadeli Kredilerden Uzak durarak) 

6 – Profesyonel Bir Denetim ve Mali Müşavir Organizasyonu ( Tüm sistemin doğru ve verimli işlediğinden emin olacak, Bütçe yapıp Analiz edecek, Yatırımların ve Ürün geliştirmesi )

Girişimciler, firma yöneticileri ve iş insanları tarafından bu altı madde doğru stratejiler, disiplin, ekip ruhu ile hiçbir taviz verilmeden uygulanır ise firmalarınızda uzun süreli ticari yaşamınız başarılı bir şekilde devam eder.   

 

Başarılı bir ticari yaşam diliyorum.

 

Mali Müşavir Levent YILMAZCAN 

 

Sorularınız için ;

levent.yilmazcan@gmail.com

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
YAZARLAR
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
VİDEO GALERİ
YUKARI