Bugun...


Levent Yılmazcan/Mali Müşavir


Facebookta Paylaş

Firmaların Ekonomik Krizlere Karşı Reçeteleri
Tarih: 28-09-2020 17:18:00 Güncelleme: 28-09-2020 17:20:00


Sevgili Okurlarım,

 

Çalışma hayatım boyunca çok iyi firmalarda mesleğimi icra etme fırsatı yakaladım. Zamanla edinmiş olduğum bilgi, tecrübe ve donanım sayesinde, 2014 yılında çok daha fazla firmaya ulaşma ilkesiyle gerek firmalara yardımcı olmak gerekse yeni ve sağlam vizyon kazandırabilmek için serbest çalışmaya karar verdim. Birçok firmayı yanlış istikametten çevirip, onlara doğru ve zamanında yatırımlar fırsatı sunarak firmalara alanlarında çok ciddi kazanımlar sağladım.

 

Dünyada ve ülkemizde dönem dönem birçok kriz yaşanmakta olup firmaların bu krizlere karşı hazır olması için öz kaynakları çok sağlam ve verimli kullanması gerekmektedir.

 

Ayrıca firmalar satışlarını bir grup ile sınırlandırmamalı, mevcut potansiyel firmalar ile irtibata geçmeli ve bir çok  firma ile satış  ağını yaygınlaştırmalıdırlar.

 

Tek sektör yerine birden fazla sektörü, firmaların faaliyetlerine ilave etmelerinde fayda olacağını düşünmekteyim.

 

Niteliği ne olursa olsun, krizi etkili bir şekilde yönetmek, kurumunuzun göreceği zararı asgari düzeye indirmek açısından çok önemli. Kriz yönetimi; işlerin iyi gitmemesi durumunda kullanılacak bir plan ve tehdit karşısında acil harekete geçilebilmek demektir.

 

Krizi Nasıl Tanımlarız ?

 

Krizler, bir kuruluşun itibarı, hatta varlığını sürdürebilme konusunda ciddi tehdit oluşturan durumlardır. Herhangi bir olumsuz durum, kuruluşunuz için çok ciddi kriz oluşturabilir. Uygunsuz bir şekilde davranan ya da konuşan bir çalışan veya yöneticiden tutun da kuruluşunuzda yaşanan herhangi bir usulsüzlük, bazı hizmetlerin verilememesi gibi şeyler olabilir.  Finansal Krizler ise kuruluşunuzun devamlılığını riske atabilir hatta kuruluşunuzun İFLAS etmesine bile neden olabilir.

 

Krizden  Nasıl Kurtulabiliriz ?

 

Kriz olmadan önce kuruluşun / Firmanızın Tüm departmanlarının kendisini Krize hazır hale getirmesi gerekir, Önemli olan Kriz geldiğinde önlem almak değil her türlü kriz öncesi kendisini hazır hale getirmesidir.

 

Krizi önlemenin En önemli Kararı ise her departmanda işi bilen profesyonellere çalışmak ve ekip çalışmalarını düzenli periyodlarla denetlemektir.

 

Bir sonraki yazımda bu krizlerden kurtuluş reçetelerini tek tek sizler ile paylaşacağım.

 

Sağlıkla Huzurla Kalın.

Levent YILMAZCAN

Mali Müşavir – Mail Adresim : levent.yilmazcan@gmail.com

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
YAZARLAR
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
VİDEO GALERİ
YUKARI