Bugun...


Levent Yılmazcan/Mali Müşavir


Facebookta Paylaş

YATIRIM TEŞVİK BELGESİ ALMANIN ÖNEMİ
Tarih: 24-06-2020 14:26:00 Güncelleme: 24-06-2020 14:26:00


Değerli Okuyucularım,

 

Özellikle Yatırım yapmak isteyen, Yatırımları ertelemiş yapmak için bekleyen tüm iş adamlarımız için kaleme aldığım bu yazımı okumanızı tavsiye eder, Sağlıkla Huzurla geçireceğiniz güzel günler dilerim.

 

Girişimciler tarafından en çok ilgi gören ve özellikle yeni bir iş yapılması halinde çeşitli desteklerin sağlandığı yatırım teşvik belgesi, yatırımın yerini, yapılacak olan teşviki, yatırımın konusunu ve tutarını belirlemektedir. Bir yatırımcı tarafından bu belgenin alınması halinde yapacağı girişim hakkında birbirinden farklı destekleri kolay ve rahat bir şekilde alması mümkündür. Yatırım teşvik belgesi ya da halk arasında kısaca teşvik belgesi olarak bilinmekle birlikte yatırımın karakteristik değerlerinin hesaplanmasına ve bu aşamada tespit edilen şartlara uygun olarak destek verilmesini sağlar. Türkiye Cumhuriyeti Ekonomi Bakanlığı Yabancı Sermaye ve Teşvik Uygulama Genel Müdürlüğü tarafından yatırım yapmak ya da kayıtlı destek unsurlarından yararlanmak isteyen kişilere verilmektedir. Kurum tarafından verilen bu belgenin geçerlilik süresi ise aksi bir durum olmadığı sürece yaklaşık olarak 3 yıl şeklindedir.

 

Mevzuat gereği kurum ve kuruluşlardan izin ve ruhsat gibi belgeler alındıktan sonra gerekli işlemler başlatılmakta ve yatırım teşvik belgesine sahip olan girişimciler rahat bir şekilde başvurularını yapmaktadır. Genellikle yatırım teşvik belgesinde bazı durumlar sabit bir şekilde devam etse de yıllık olarak da çeşitli düzenlemeler asgari tutarda yapılır.

 

Ülkemizde bulunan bölgeler 6 bölgeye ayrılarak teşvik bölgeleri ve yapılan yatırımlara göre birçok teşvik avantajları bulunmaktadır.

 

Bunun detaylarını bir sonraki yazımızda kaleme alacağım.

 

Sevgi ve Saygılarımla

 

Mali Müşavir

Levent YILMAZCAN

Her türlü sonunuzu soracağınız mail adresim. Levent.yilmazcan@gmail.com

 

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
YAZARLAR
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
VİDEO GALERİ
YUKARI