Bugun...

Facebookta Paylaş

İkili İlişkilerde Güven Problemi ve Çözümü
Tarih: 01-08-2018 13:43:00 Güncelleme: 01-08-2018 13:43:00


“Karşımdaki kişiye güvenmiyorum” insanlar arasında sürekli dile getirilen bir problemdir. Daha bir ilişkiye başlamadan bile güven korkusu yaşayan birçok kişi vardır. İlk güvenimizin oluştuğu zaman doğduğumuz zamandır. Çünkü dünyaya geldiğimizde hiçbir şey yapmadan birileri bize güven vererek sarıldı, besledi, büyüttü ve böylelikle güven duygumuz oluşmaya başladı. Büyüdükçe kendi değerlerimiz, doğrularımız ve kararlarımız doğrultusunda devam ettik yolumuza. Güven problemi ilk etapta kişinin yaşadığı talihsiz çocukluk ve ergenlik anılarından kaynaklanmaktadır.

İnsanlar sosyalleşme aşamasında karşısındaki kişi ile fiziksel çekimden ziyade ona güvenmek hissiyatını yaşamak ister. Özellikle ilişki ve evlilikte oldukça büyük önem taşıyan güven olgusu ilişkiyi çok uç noktalara taşıyacağı gibi en dip noktalara da çekebilir.

Güvensizlik iletişim bozukluğundan kaynaklanır gereksiz açıklamalarda bulunmak, abartılı konuşmak, kendini kanıtlama ihtiyacı iletişim bozukluğuna örnektir. Bazı insanlar kafa karıştırıcı şekilde çok ve gereksiz konuşarak anladığımıza değil anlamadığımıza odaklanmamızı ister çünkü beynimiz her zaman tam olarak netleştiremediğinin üzerinde durur. Böyle durumlarda tamamen anladığınıza odaklanın, anlamadıklarınızı düşünmeyin.

Güven problemini çözmek için;

İlişkide şeffaf olun, partnerinizden hiçbir şey saklamayın. Mutlaka sorunlarınızı tek başınıza çözebilirsiniz ama farklı bir bakış açısı çözümü daha da kolaylaştırır. Paylaşımlarınız arttıkça iletişiminiz güçlenir ve güven duygusu gelişir.

Eğer karşınızdaki kişiden şüphe duyuyorsanız empati kurun “Onun yerinde ben olsaydım” diyerek sorularınızı sorun.

Eğer var olan güven kaybedilmişse bunun neden kaynaklandığını belirleyin, güvenin tekrar oluşmasını sağlamak için neler yapılabileceğini konuşun.

İlişkiye hiç başlamadan güven problemi duyuyorsanız, yetersizlik duygusunun nereden kaynaklandığını saptayın, bu duygunun kendi bakış açınız ile ilgili olduğunu kabul edin, terapistten destek alın.

 

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
YAZARLAR
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
VİDEO GALERİ
YUKARI